Kokkolan suomalaisen seurakunnan seurakuntaneuvosto 2019-2022

puheenjohtaja
Jouni Sirviö

kirkkoherra
jouni.sirvio@evl.fi
050 314 7250

varapuheenjohtaja
Terttu Passoja

terttu.passoja@pp.kpnet.fi
040 511 1030

sihteeri
Mervi Santalo

mervi.santalo@evl.fi
050 314 7223

Jäsenet

Heimo Fiskaali
heimo.fiskaali@gmail.com
045 882 7166

Anna-Leena Heikkilä
anlehei@gmail.com
045 801 9040

Kirsi Juvila
kirsi.juvila@gmail.com
050 567 0747

Anne Kellosalo
kellosaloanne@gmail.com
0400 946 134

Helena Leppälä
helena.leppala@outlook.com
040 771 7130

Risto Nikkanen
r.nikkanen@outlook.com
050 534 0360

Anna-Liisa Nikkarikoski

Pekka Nurmi
pekka.nurmi@anvianet.fi
0500 660 145

Eeva-Kaija Nygård
eekoonygard@gmail.com
040 156 8332

Jukka Paananen
paananen71@gmail.com
040 533 4086

Sinella Saari
sinella.saari@hotmail.fi
040 832 2899

Miika Savola
miika.savola@gmail.com
045 112 7785

Sakari Sykäräinen
sakari.sykarainen@anvianet.fi
050 514 1455

Kari Urpilainen
kari.urpilainen@anvianet.fi
050 501 4886

Heleena Uusimäki
heleenau@gmail.com
040 518 4600

Puheenjohtajan nuija.

Seurakuntaneuvosto

  • valitaan seurakuntavaaleilla neljän vuoden välein
  • päättää seurakunnan toimintaa ja hengellistä elämää koskevista asioista
  • toimittaa seurakuntavaalit ja kirkkoherranvaalin
  • valitsee kappalaiset ja muut työntekijät
  • hyväksyy seurakunnan talousarvion ja toimintakertomuksen
  • valitsee eri työalojen johtokunnat tai vastuuryhmät, jotka yhdessä työalan työntekijöiden kanssa johtavat kyseisen työalan työtä
  • päättää kolehtien kohteista kirkkoherran kanssa niiltä sunnuntailta, joiden osalta kirkkohallitus ja hiippakunta eivät määrää kolehtien kohteita

Kädet osoittamassa pöytäkirjan tekstiä.

Seurakuntaneuvoston pöytäkirjat

Alta löydät vuosien 2019-2021 pöytäkirjat. 1.11.2020 jälkeen julkaistut pöytäkirjat ovat saavutettavia.

Vanhempia pöytäkirjoja voit tiedustella seurakuntasihteeri Mervi Santalolta.