Uutislistaukseen

Nina Åström vieraana Naisten brunssilla

Nina Åström.Naisten brunssin vieraaksi tulee laulaja, lauluntekijä, evankelista Nina Åström.
Hänen aiheenaan on Kuka minä olen? Kysymys, joka on lähtökohtaisesti jokaiselle ihmiselle tärkeä, ja tuntuu, että tällä hetkellä kysymys on – jos mahdollista – vielä ajankohtaisempi. 
Mikä on identiteettini ja mikä tai kuka määrittelee sen? Kulttuuri? Ajan arvot? Vai mikä? Näitä kysymyksiä avataan brunssilla ja seurataan jälkiä perustuksille saakka.

Brunssin toisena aiheena  pohditaan, mistä löytyy turvaa, lohtua ja perustus silloin, kun ahdistus, levottomuus ja pelko vaivaavat, uni ei tule tai kun on yksin.
Åström käsittelee aihetta itselleen ominaisella tavalla, musiikin kautta. Turvapaikka-musiikkiprojektissa on syntynyt lauluja, joiden avulla hän haluaa tuoda rauhaa sydämeen hetkinä, jolloin elämä tuntuu raskaalta tai uni antaa odottaa itseään. 
Tekstit pohjautuvat Raamatun sanomaan ja yhdistyvät lempeään, lohduttavaan musiikkiin, jotka sopivat sekä että aikuisille. Laulut on julkaistu suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi viime syksyn ja talven aikana.
Huomaa tämänkertaisen Naisten brunssin pidennetty aika, kello 12.30 saakka. Brunssin hinta on 10 euroa. 

ERJA VAARALA-SAARENPÄÄ

 

Naisten brunssi 
la 25.4. klo 10.30 
Kokkolan seurakuntakeskuksen Alasalissa
Brunssin hinta 10 e

Wed Apr 22 10:10:00 EEST 2026