Vapaus

 

Tässä ajassa vaaditaan kaikkien lakien, asetusten, normien, sääntöjen, ohjeiden, hyvien käytöstapojen ja myös kirjoittamattomien sääntöjen sekä toisten mielipiteiden mukaista elämää. Tieto-ja hyvinvointiyhteiskunta on varustanut meitä ja luonut puitteet maailman onnellisimmalle elämälle. Kaiken pitäisi olla todella hyvin! Kuitenkin pahoinvointi lisääntyy. Yhä useampi elää toisenlaisten säännösten vankina. Monella terveys ja muut elämästä selviytymisen edellytykset ovat heikkoja. Väkivalta ja osattomuus on kasvussa.

Evankeliumissa kerrotaan hengen hedelmistä; ilosta, rauhasta, kärsivällisyydestä, ystävällisyydestä, uskollisuudesta, lempeydestä ja itsehillinnästä.  Riippumatta aate- ja arvomaailmasta, tarjolla on hyvän elämän rakennusaineita onnellisemmalle elämälle.

Ihmisparka kaipaa toivoa raskaan ajan keskelle. Kaipaamme tukea ja rohkaisua, että selviytyisimme monien haasteiden keskellä. Omassa varassa ei
tarvitse jaksaa. Vapahtajamme päästää seuraajansa vapauteen. Kristuksen rakkaus näyttää suunnan kristityn elämälle, teoille ja valinnoille. 

 

Camilla Honkala.Camilla Honkala
johtava diakoniatyöntekijä
Kokkolan suomalainen seurakunta
camilla.honkala@evl.fi

Sunnuntai 22.9.
Gal. 5:22–26

Hengen hedelmää ovat rakkaus, ilo, rauha, kärsivällisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, lempeys ja itsehillintä. Näitä vastaan ei ole laki. Ne, jotka ovat Jeesuksen Kristuksen omia, ovat ristiinnaulinneet vanhan luontonsa himoineen ja haluineen. Jos me elämme Hengen varassa, meidän on myös seurattava Hengen johdatusta. Emme saa tavoitella turhaa kunniaa emmekä ärsyttää ja kadehtia toisiamme.